Categories
Aktualijos

Žinutė apie skiepus

Šių metų vasario 23 d. Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba organizavo nuotolinę konsultaciją, skirtą vakcinacijai nuo COVID – 19 ligos. Informaciją apie vakcinas pristatė atstovai iš SAM, NVSC, VVKT.
Aptartos šios temos:
1. Nepageidaujamų reakcijų po skiepo apžvalga.
2. Specifinio imuniteto formavimas pasiskiepijus.
3. Ką reikėtų žinoti apie gyventojų skiepijimo prioritetų eilę?

Dėl nepageidaujamų reakcijų pasisakė Rugilė Pilvinienė – vaistų kontrolės tarnybos prie LR SAM farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų skyriaus vyr. patarėja. Vis daugiau pasiskiepijusių nuo COVID – 19 prabyla apie šalutinius vakcinų poveikius. Jausti šalutinį COVID -19 vakcinos poveikį yra natūralu. Šalutinis poveikis rodo, kad vakcina veikia, tai normali organizmo reakcija. Lietuvoje šiuo metu naudojamos trys vakcinos, registruotos ES. Tai reiškia, kad jos yra saugios, veiksmingos ir atitinka visus ES kokybės standartus. Vakcinų fiksuojami šalutiniai poveikiai nesiskiria nuo to, ką gamintojai yra įvardiję galimus šalutinius poveikius, nurodytus vaisto informaciniuose lapeliuose.
,,Pfizer‘‘ – ,,BioNTech“ vakcina COMIRNATY”.
Labai dažnas šalutinis poveikis (gali pasireikšti dažniau kaip 1 iš 10 žmonių); infekcijos suleidimo vietoje – skausmas, patinimas, nuovargis, galvos skausmas, raumenų, sąnarių skausmas, šaltkrėtis, karščiavimas.
Nedažnas šalutinis poveikis (gali pasireikšti rečiau kaip 1 iš 100 žmonių) padidėję limfmazgiai, prasta savijauta, nemiga, galūnių skausmai, infekcijos vietos niežėjimas.
Retas šalutinis poveikis (gali pasireikšti rečiau kaip 1 iš 1000 žmonių) laikinas vienos veido pusės paralyžius.
Dažnis nežinomas – sunki alerginė reakcija.
” Moderna“ vakcina.
Labai dažnas šalutinis poveikis (gali pasireikšti dažniau kaip 1 iš 10 žmonių) patinimai pažastyje, galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, raumenų, sąnarių skausmas, didelis nuovargis, šaltkrėtis, karščiavimas, skausmas arba patinimas injekcijos vietoje.
Nedažnas šalutinis poveikis (gali pasireikšti rečiau 1 iš 100 žmonių) niežėjimas injekcijos vietoje.
Retas šalutinis poveikis (gali pasireikšti rečiau kaip 1iš 1000 žmonių ) laikinas vienos veido pusės suglebimas, veido patinimas, kuriems buvo atlikta kosmetinių injekcijų į veidą.
Dažnis nežinomas- sunkios alerginės reakcijos.
„Astra Zeneca“ vakcina.
Labai dažnas šalutinis poveikis (gali pasireikšti dažniau kaip 1 iš 10 žmonių) injekcijos vietos skausmingumas, skausmas, šilumos pojūtis, niežulys ar kraujosruva, nuovargis ar bendras negalavimas, šaltkrėtis, karščiavimas, galvos skausmas, pykinimas, sąnarių ar raumenų skausmas, vėmimas, viduriavimas.
Nedažnas šalutinis poveikis (gali pasireikšti rečiau kai 1 iš 1000 žmonių) mieguistumas, svaigulys, sumažėjęs apetitas, limfmazgių padidėjimas, prakaitavimas, odos niežulys ar išbėrimas.
Dažnis nežinomas – gali pasireikšti sunkios alerginės reakcijos, jaučiate, kad apalpsite arba svaigsta galva, pasikeitęs širdies ritmas, dusulys, lūpų, veido ar gerklės, ryklės patinimas, pykinimas, vėmimas, skrandžio skausmas.
Kontraindikacijos – kam negalima skiepytis: alergija į vakcinos sudėtį, jeigu pirmą kartą skiepijantis atsirado anafilaksinis šokas, antros dozės leisti negalima, jeigu karščiuojate, taip pat nėščiosioms, žindyvėms ir vaikams.
Sunkiomis šalutinėmis reakcijomis vertinama, kai žmogus hospitalizuotas. Tais atvejais, kai žmogus pasiskiepijęs nuo COVID – 19 ligos jaučiasi labai prastai, reikia kreiptis į medikus, kviesti GMP. Pasireiškus nepageidaujamoms reakcijoms, sveikatos priežiūros specialistai ir visi gyventojai raginami apie jas pranešti VVKT (Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba). Pranešimą galima pateikti šiais būdais:
Tiesiogiai internetu prisijungus ir užpildant pranešimo formą vaistų kontrolės tarnybos svetainėje.
Elektroniniu paštu (NepageidaujamaR@vvkt.lt)
Nemokamu tel. 880073568
Kiekvienas pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas į vakcinas nuo COVID – 19, kurio sulaukia VVKT tarnyba, kruopščiai įvertinamas ir perduodamas į Europos vaistų agentūros saugumo duomenų bazę.
Specifinio imuniteto formavimas pasiskiepijus – šiuo klausimu pasisakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyr. specialistė – Daiva Razmuvienė. Imunitetas ir vakcinavimas – tai mūsų visų galimybė grįžti į įprastą gyvenimą. Vakcinos nesukelia COVID ligos, jos apsaugo nuo sunkių komplikacijų ir mirties.
Ką reikėtų žinoti apie gyventojų skiepijimo prioritetinę eilę- šiuo klausimu pasisakė SAM pirminės sveikatos priežiūros ir slaugos skyriaus vyr. specialistas Arūnas Šimkus, vadovavęsis teisės aktais, SAM – Sveikatos apsaugos ministro įsakymu ir vakcinacijos aprašu. Prioritetines grupes asmenų nustato ekspertų taryba prie SAM, vakcinų tiekimo planai vyksta proporcingai pagal gyventojų skaičių.
Išvada tokia, kad ir kokios būtų nepageidaujamos reakcijos po skiepo, jos sunkių liekamųjų reiškinių nesukelia, skirtingai nei koronovirusas. Jei žmogus susirgs COVID – 19, ligos padariniai gali būti sunkūs ir pavojingi. Svarbu, kad žmonės žinodami apie nepageidaujamas reakcijas, nebijotų skiepytis.

Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuro informacija, parengta pagal Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos organizuotą nuotolinės konsultacijos medžiagą.

Plačiau čia.